Pred kratkim sem prebrala blog znanega slovenskega finančnega svetovalca, ki se je s kriptovalutam srečal pred kratkim. Med drugim je zapisal "BitCoin ponovno drvi proti 11.000". Priznam, da me je zapis zmotil, ker je v zadnjem letu že velikokrat "drvel" in to gor in dol. Ko tak zapis poda priznani strokovnjak, se večina kar zdrzne "Če kdaj, je zdaj pravi trenutek, da vložim vsaj par 100 EUR-ov".
Danes sem se srečala s človekom, ki je, ne da bi se seveda posvetoval s kakršnim koli strokovnjakom, vplačal enkrat 200 eurov, drugič 39 eurov itd. Klikal je oglase o bajnih zaslužkih in vplačeval. Super. Vsakemu privoščim, da ima kdaj tudi srečo. Toda ob tem, ko itak plačaš po poštni nakaznici in ne na TRR podjetja (verjetno sploh ne obstaja), nimaš nobene sledljivosti in v takem primeru se že vnaprej sprijazni, da se greš čisto igro na srečo. Domov prejmeš eno plastično kartico s kodo in potem se procedura začne. Registriraj se. Vpiši kodo. Super, zdaj je vaš denar na varnem. Toda kje?! Pišeš na nek kontaktni mejl, kjer ti celo v lepi slovenščini vse zapišejo, obljubijo informacije preko webinarjev, a glej ga zlomka teh kar ni. Jim pišeš, da bi rad vnovčil svoj denar in pošljejo ti formular, ki ga povprečen človek v nekaterih delih težko razume, čeprav je pisan v slovenščini. Največkrat je potrebno imeti kje odprto kakšno spletno kriptomenjalnico, ki jo seveda marsikdo še nima itd.
Ljudje še vedno naivno verjamejo, da se lahko brez znanja in sreče preko takih zadev obogati ali pa vsaj malo finančno opomore. Le malo katerim je uspelo. In vse to povzroča nezaupanje in strah tudi pri vladnih predstavnikih, ki so tudi poskušali s tovrstnimi igrami na srečo, pa žal tudi izgubili. Predstavniki ljudstva pa se morajo boriti tudi za to, da bo država pobrala davščine, poskrbela za ustrezno sledljivost, da se ne bo podpiral kriminal, terorizem, ipd. ter vsaj navidezno zaščito svojih državljanov.
Tako kot gre pri obstoječih (fiat) valutah za stvar zaupanja v njihovo vrednost, tako se mora zaupanje zgraditi tudi pri digitalnih/virtualnih/kripto-valutah. V različnih državah jih različno poimenujejo, tudi v Sloveniji ne vedo, kateri izraz je bolj ustrezen, v vseh primerih pa gre za elektronski denar posredovan od osebe A do osebe B brez nekega posrednika.
Kdo pa so posredniki v obstoječem sistemu? Banke! Za katere so meni moji starši govorili, da bodo večne. Če kaj ne bo propadlo, banke ne bodo. Toda tu se dogajajo velike spremembe v zadnjem desetletju. In banke so na lovorikah zasluženega od obresti, provizij, raznih nadomestil, ki so si jih izmišljale dolga desetletja odlično živele. Ob zadnji krizi smo bolj kot ne prvič slišali, da je kakšna banka propadla, da je bankrotirala celo država, kasneje v času mojega dela na ZPIZU pa smo se pri delu nemalokrat srečali z združevanjem bank, pripojitvami, preimenovanji ipd. In to tako doma kot tudi v tujini, kamor se tudi nakazujejo pokojnine. In bankirji želijo, hočejo ali celo bolje, zahtevajo svoj delež. Pa ni govora o naših malih bankah, govora je o lobijih, ki obvladujejo finančni in bančni svet. Ko si bodo stvari z regulativo pripeljali do te faze, da bo poskrbljeno v zadostni meri za njih, potem bo kar naenkrat zaupanje z njihove strani tudi v kriptovalute. Na vas pa je ali boste do njih prišli sedaj, ko smo še praktično na začetku ali ko bo to splošno sprejeto dejstvo in boste imeli na razpolago menjavo, ki jo bo določil trg. Kot recimo v primeru menjave iz tolarja v evro.
Kot izhaja iz trenutnih regulativ, bodo legalne, zakonite kriptovalute morale imeti zagotovljeno popolno sledljivost, kontrolirane bodo morale biti s strani nekaterih finančnih institucij, zagotavljati bodo morale čim manjšo volativnost, anonimnost je prepovedana, morale bodo biti uporabne za trgovce. Uporabne v smislu kot današnji evro, dolar, švicarski frank itd.
Če pogledamo trenutni coinmarketcap, ki je odlična orientacija in seznam obstoječih kriptovalut na odprtem trgu, pa deluje več ali manj vse na čisti špekulaciji. "BitCoin drvi proti tej cifri" in raja kupuje, ker zdaj bo pa ziher kmalu na 20.000 eur, ali pa 100.000 kot sem že videla napovedi in ko je dovolj vplačil in cena prava, zaslužkarji poberejo dobičke (par pravih igralcev vpliva na celoten dump in pump!) in raja se spet obriše pod nosom in upa na naslednjič.
Verjemite, da je za zaslužke na hitro treba delat! Sedeti za računalnikom, spremljati analize na različnih tujih straneh in imeti veliko srečo. Ter denar. Nekateri plačajo ogromno denarja za izobraževanja pri strokovnjakih, ki zadevo res obvladajo, ampak na koncu ste sami tisti, ki boste sprejemali odločitve za nakupe in prodaje. Nekaterim uspe. Čestitam! A večini žal ne.
Na tem mestu se samo dotaknem kriptovalute OneCoin, ki je na coinmarketcapu ne najdete in je tudi ne najdete še na menjalnicah. Ima pa vse tisto, kar vlade zahtevajo! Lastniki izobraževalnih paketov že vemo, zakaj je tako. No vsaj tisti, ki razvoj dejansko spremljamo in vemo, da se vsaka hiša gradi po fazah, in da se začne pri temeljih in ne pri zadnjem strešniku na strehi. Smo popolnoma mirni. Tisti, ki so jih "sponzorji" zapustili in jih predali v milost in nemilost samim sebi, se lahko obrnete name, da vas vključim v kakšno skupino, kjer boste imeli dostop do informacij. Ker tudi na tak način se gradi in ohranja zaupanje. Tudi v kriptovalute.