Če imaš centraliziran blockchain, še ne pomeni, da si scam!

V zadnjih dneh je kriptovaluta OneCoin, ki deluje na centraliziranem blockchainu, ponovno tarča medijev in slovenskih kriptostrokovnjakov. No, posledično pa tudi sama, saj vidimo, da so se mediji in avtorji člankov, nenazadnje pa pobudniki za njih, postavili kar v vlogo sodnika. Zanimivo, da so v času mojega študija obstajale tri veje oblasti: zakonodajna, izvršilna in sodna, danes pa tista četrta prevladuje nad vsemi, in to so mediji vključno z nekaterimi posamezniki, ki imajo na njih strašanski vpliv. 

Razširjenost interneta in spletnih strani je enormna, posledično pa poplava informacij, katere je treba spraviti skozi sito, da na njem ostanejo samo verdostojne. A tiste verodostojne (verjemite mi, da jih najdete ogromno), nimajo odmevnih naslovov, zato jih ponavadi kar preskočimo. 

Da pojasnim moje videnje te sodbe, čeprav se z mano, ki zagotovo o tej kriptovaluti v Sloveniji vem največ (pa še zdaleč ne vsega) ni pogovarjal nihče. Prav tako se nihče ni obrnil direktno na podjetje v Sofiji, kjer so na razpolago za vse dodatne informacije, za katere jaz kot IMA Onelife nisem pristojna in jih ne bom dala. Povsod je potrebno upoštevati določena pravila, jaz jih bom ne glede na sodbe, ki se o meni še pojavljajo v medijih. 

Vrnimo se nazaj k blockchainu. 

vir: diglife.com

Vemo, da je bila Slovenija še par let nazaj na samem vrhu po razvoju na področju blockchain tehnologije. Nekateri se radi pohvalijo,  da imamo na prebivalca daleč največ startup podjetij, pa ICO projektov (vseh izrazov, ki jih uporabljajo niti ne bom naštevala, ker so nepomembni), nihče se pa ne pohvali, koliko od teh projektov ima dejanski produkt, so dejansko uspešni, so podporniki dobili vsaj vložek, ki so ga dali, so njihova sredstva na varnem. Je problem, ker se večina s tem ne more pohvaliti?? 

O tem priča tudi izjava gospoda Pirca, predsednika BitCoin društva, ki ga na tem mestu citiram: " Pred par leti smo bili strojevodja lokomotive, v tem trenutku si želim samo to, da ostanemo v lokomotivi in se na presedemo v potniški vagon." ( https://insajder.com/intervju/jure-pirc-tisti-ki-jemljejo-nakup-kripovalut-kot-nalozbo-naj-se-temu-primerno-tudi-obnasajo). Mnenje o tem si ustvarite sami. 

Zakaj zagovorniki decentralizacije in decentraliziranih kriptovalut vse kar je centralizirano označujejo za scam in piramido? Bom poskusila objasniti na kratko, čeprav je težko.

Treba se je vrniti v leto 2008, ko je nastala prva kriptovaluta, prvi rezultat blockchaina 1.0. Pojma BitCoin in blockchain nista ista, se pravi na prvem blockchainu verzija 1.0 je nastala prva kriptovaluta BitCoin. BitCoin je nastal kot odgovor na finančno in gospodarsko krizo v letu 2008 in tudi na vse predhodnje. Dejstvo je, da bančni sektor (ne naš v Sloveniji), pač pa globalno, s svojo mrežo povzroča situacije na trgu (enkrat padce, drugič rast).

Skupini ali posamezniku pod imenom Satoshi Nakamoto je uspelo nakazati "vrednost" od osebe A do osebe B brez posrednika, to je banke, kar je bil vrhunski dosežek. To je bil začetek uresničevanja zmanjševanja vpliva bančnega in finančnega sektorja, saj so si tisti drznejši in z več tehnološkega znanja začeli ustvarjati življenje mimo bank. Nič več dragih provizij, čakanja na izvedbo (med vikendi, prazniki, ponoči banke ne izvršujejo transakcij), pa tudi izogibanje plačevanja davkov. Problem je nastal, ker se je v vseh teh letih močno okrepilo tudi pranje denarja, plačevanje kriminala vseh vrst, ker gre za anonimne transakcije. BitCoin je bil sprva namenjen plačevanju. Skupno število izrudarjenih BitCoinov bo vsega 21 milijonov. Ta številka je dokončna in je relativno majhna. Njegova največja pomanjkljivost za vsakodnevno plačevanje je počasnost njegovega blockchaina, zato razvijalci iščejo intenzivno različne rešitve. Kako uspešno, bo pokazal čas. V teh 10-tih letih je bilo razvitih že ogromno drugih kriptovalut, ki jim rečemo "altcoini". BitCoin je BitCoin, vse ostale, ki so za njim so altcoini. Nekatere od njih tudi delujejo na centraliziranih blockchainih, vendar se o njih, razen Rippla (oznaka XRP) ne govori prav dosti.  Okvirni seznam vseh izdanih in javno dostopnih kriptovalut se nahaja na spletni strani coinmarketcap.  

S tehnološkega vidika pa tudi nismo več pri blockchainu verzija 1.0, pač pa so za nami že 2.0, 3.0, verjetno smo že pri verzijah 4, ki lahko omogočajo bistveno hitrejše transakcije, večje število transakcij na sekundo, imajo vgrajenih bistveno višje standarde varnosti, vsebujejo zahteve po KYC, KYB, AML, DD. 

Največji bum so kriptovalute dosegle v letu 2017 in začetek januarja 2018, ko so dosegle vrh. Nesprejeta zakonodaja, poplava ICO projektov in startup podjetih, hajp in špekulativne napovedi, da bo vrednost BitCoina dosegla 40.000, 60.000 pa tudi 100.000 eur so povzročile, da so še tisti, ki do takrat pojma niso imeli, kaj je kriptovaluta le te kupovale pri najvišjih vrednostih. Recimo pri 18.000 eur BTC, njegova vrednost na današnji dan pa je 9.370 eur. So kupci dobili ali enormno izgubili? Da ne govorimo o tistih, ki so nasedli raznim spletnim oglasom in nakazovali svoje evre na neznane naslove. 

Ko spremljam zagovornike decentraliziranih sistemov jih po svoje podpiram. Ne podpiram pa, da brez preverbe drugih projektov, obsojajo vse povprek. Če se nekaj dela in širi po svetu preko MLM, še ni piramida ali scam. Žal mi je, da je v Sloveniji (tudi drugje po svetu seveda) v preteklosti toliko ljudi nasedlo prevaram. Za veliko sem jih slišala. Ampak vse to je posledica popolne finančne nepismenosti povprečnega Slovenca. Ponavadi na predstavitvi povem svojo zgodbo, kako sem v skladih in delnicah v letu 2008 izgubila del sredstev. Takrat je bila za mano že srednja ekonomska šola, poslovna fakulteta in končan magisterij, pa tudi že 10 let delovne dobe! Spraševala sem se, katere ure predavanj sem prespala, da se teh zakonitosti nisem zapomnila. S čim nas niso vse obremenjevali v šolah, koliko stresa pred kontrolnimi in izpiti, pa nismo dobili osnovnega znanja, ki je potrebno za življenje.  Ja, danes poznam odgovor. Želim, da veste, da se boste morali za pravo znanje in da boste razumeli, kako vse skupaj funcionira, pobrigati sami. Žal. 

Ponovno poudarjam, da je OneLife mreža prodajala izobraževalne pakete OneAcademy in že na prvi stopnji ugotoviš, da kup stvari v šoli nisi slišal. Oglejte si spletno stran https://www.oneacademy.eu/en/ , kjer si pogledate nekaj gradiva, izpolnete test o vašem znanju s področja financ, v kotičku "Free" pa najdete nekaj vsebine v obliki stripa, ki je primerna za majhne in velike otroke. 

Predvsem zagovorniki decentraliziacije torej govorijo, da je OneCoin scam, ker po njihovem znanju in vedenju nima blockchaina. Ne povedo, da nima JAVNEGA blockchaina. Ampak so oni prepričani, da ga kar nima, ker do njega nimajo dostopa. Potrebno vam je povedati, da blockchain delimo na več kategorij: decentraliziran/centraliziran, javen/nejaven. In če ni javen (potrdile pa so ga vse mednarodne preiskave, katere oni zavračajo), to še ne pomeni, da je scam/piramida. Te stvari se mora javnost naučiti ločevati. 

OneCoin je kriptovaluta, ki želi še pred prihodom na odprti trg zgraditi dovolj veliko uporabnost (čim večje število trgovcev, ki jo sprejemajo), ki bo preprečevala nihanje cene. Velika uporabna vrednost je seveda samo eden od mehanizmov, ki je vgrajen. Vsega nam ni potrebno vedeti. A o internetu veste vse? Ne, samo uporabljate njegove funkcionalnosti. 

Centralizacija omogoča sledljivost, transparentnost, varnost trgovcev in imetnikov. Recimo v primeru, da trgovec sprejema BitCoine in mu jih kupec pošlje na napačen naslov. Kupec ostane brez njih, ker mu je prejemnik neznan, trgovec pa bo terjal ponovno plačilo ali pa vračilo izdelka. V primeru OneCoina pa se lahko eden in drugi obrneta na podjetje, ki bo zadevo na tak ali drugačen način pomagalo rešiti. Katera opcija je boljša?

Počasi se bomo morali odvaditi na gotovino in evre, govorim ne danes, jutri, pač pa čez 5, 10 let. Lahko se počasi začnete navajati danes, ko se pot še vzpenja, lahko pa počakate in boste postavljeni pred dejstvo. Izbira je vaša. 

Verjamem, da imetnike izobraževalnih paketov ob vsaki objavi in napadu stisne. Moj nasvet: izobražujte se. Ne nasedajte obljubam po hitrih zaslužkih! Ne nasedajte ljudem, ki vas vabijo v druge sisteme z marketinško foro, da pri njih lahko z OneCoini recimo trejdate. Ker ne morete, vi kot njihov morebitni investitor pa njim prinesete zaslužek v obliki trenutne provizije. Pa še ena marketinška izjava : "Dajem vam garancijo!". Lepo vas prosim! V finančnem svetu ni garancij. 

Moj namen ponovno poudarjam je izobraževalne narave. Vsak naj si vzame, kolikor meni, da je zanj, ostalo naj pusti drugim. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram