Pasti in prednosti digitalnega sveta

Svet postaja vse bolj digitalen. Čedalje več vlog za razne storitve lahko oddamo elektronsko. Imamo e-recept, e-napotnico, e-davke, e-carino, e-vem, e-bančništvo. Čedalje več stvari naročamo preko spleta. Uporabljamo plačilne storitve kot so PayPal, Stripe, da plačilnih kartic posebej ne omenjam. Kje pa je tu gotovina in zakaj se tako oklepamo ideje, da bo vedno med nami? Gotovinsko plačevanje omogoča marsikaj, največji problem pa je pranje denarja, izogibanje plačevanju davkov, siva ekonomija in plače "na roke".   Države so v boju za preprečevanje zelo "agresivne", kar je logično, saj je za njihovo delovanje potrebno pobrati čimveč davkov, da lahko vzdržuje čedalje bolj obširen in velikokrat neučinkovit javni aparat. Če pogledamo skozi zgodovino, so države vedno pritiskale na nižji in srednji razred, ki je bil najbolj na udaru. Se pa države in njihovi državljani v razmišljanju o plačevanju davkov zelo razlikujemo. Ponekod je to samoumevno in ljudje o tem sploh ne razmišljajo, ker plačajo in nato dobijo tudi ustrezno socialno varstvo. Kako pa je pri nas? Občutek imaš, da kolikor država daje, toliko na drugi strani dobi, no vmes se ga pa še veliko izgubi.

Blockchain tehnologija lahko v družbi naredi red, ki je nujno potreben, saj trenutno vlada marsikje popoln kaos. Blockchain pomeni, da vsi digitalni zapisi, ki se zgodijo, tam ostanejo in jih ni za nazaj mogoče nikoli več spreminjati. To pa pomeni lahko tudi "grožnjo" tistim, ki jim ta kaos ustreza. Zato je zelo odvisno od politike in posameznih držav, kakšen odnos ima do tega.  

Sledljivost, ki jo omogoča blockchain tehnologija pomeni, da se vmes ne bodo zgodile izgube v nobenem delu verige, posledično pa bo tudi plačan davek in ostale dajatve, pa tudi določene pogodbe se bodo izvševale avtomatično.  

Zanimivo je, kako so nekatere države zelo odprte do te nove tehnologije in jo s pridom uporabljajo, vključena pa je tudi v šolski sistem, pri nas pa o njej še vedno razmišljamo kot o bavbav temi, ki je še svetlobna leta oddaljena. 

Že pred letom ali dvema smo lahko brali, da je v Sloveniji več uporabnikov mobilnih naprav kot pa je Slovencev, to pomeni, da nekateri uporabljajo kar več mobilnikov hkrati. Mobilni telefon ni več samo telefon, ampak je prenosni računalnik v malem, na katerem praktično počneš vse kot na računalniku. Hitro, praktično in povsod. Pojavlja se samo vprašanje varne uporabe, saj vas ob nakupu telefona o njej ne poučijo, ampak ste za varno uporabo dolžni poskrbeti sami. Za zlorabo vaših podatkov ste torej odgovorni vi. Tu pa se zapleta. Samo spomnite se na vsa gesla, ki jih uporabljate. Večina jih ima ime, priimek, letnico rojstva, ime otroka, njegov rojstni datum ipd. Da bi imel vsaj kombinacijo malih in velikih črk pa še kakšen znak, kot so pika, vprašaj, klicaj ali podobno, se pa je že za marsikoga to prezapleteno za zapomnit. Spoštovani! Čas je, če še niste, da temu delu začnete posvečati bistveno več pozornosti!!!

Ker bo operiranje in plačevanje preko pametnih telefonov postala stalnica. In posledično boste vi sami popolnoma odgovorni, kaj se bo s temi denarnicami zgodilo. Lahko vas je toliko strah, da se boste do zadnjega oklepali starega in preverjenega načina, torej gotovine in kartic ali pa boste prijeli bika za roge in se z njim še danes spopadli. 

V odpiranje spletnih denarnic ali spletnih menjalnic za nakup kriptovalute pa se sploh ne spuščajte preden dobite prave informacije od prave osebe. Naj vas ne premami obljuba po hitrem zaslužku, ker zdaj je pa res zadnji čas za nakupe, pač pa najprej vložite čas in denar za to, da se o novi tehnologiji, o novih načinih poslovanja podučite. Naj vas na kratek čas ne bo škoda denarja za investicijo v izobraževanje, šele na to je čas in denar za investiranje. 

Trenutno je področje kriptovalut še neregulirano in posledično omogoča in bajne zaslužke, pa tudi izgube. Ne pustite se zavesti. 

Velikokrat mi stranke rečejo, saj boš ti vodila račun zame ali pa ta in ta mi vse vodi. Ko pa ga vprašam, če mi pove številko svojega bančnega računa in PIN me pa čudno pogleda. 🙂 Saj razumete, mar ne. 

 

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram