Uvod v finance - 3.del

OSTANITE OBVEŠČENI

Ena pomembnejših lastnosti uspešnega investitorja je seveda, da pozna osnove. Vendar pa to, da je zelo dobro podučen na področju financ in da ima podrobno znanje o različnih trgih, ne bo nič pomenilo, če ne bo ostal obveščen tako o trenutnih dogodkih v novicah kot o širšem kontekstu, znotraj katerega se ti dogodki zgodijo. Kot investitor morate vsakodnevno spremljati dogajanje ter tako ostati v stiku z okoljem, ki vas obdaja, saj lahko nenadne spremembe, ki se neredko zgodijo, škodujejo vašemu portfelju ali pa mu koristijo.
Kot investitor, ki si zastavi določene cilje in načrtuje v naprej, morate biti pripravljeni na daljša obdobja pretresov. Ti se lahko zgodijo tako na posameznem trgu ali posameznih sredstvih (le poglejte cene nafte, ki so okoli dve leti padale), kot tudi globalno (kot finančna kriza). Glavna značilnost uspešnega investicijskega načrta, ki bi ga investitor moral vedno imeti v mislih, je njegova sposobnost, da ohranja pozitivne donose v vseh situacijah. Vendar pa se bo to težko zgodilo, če ne spremljate stalno novic. Spremljanje trenutnih dogodkov je eden redkih načinov, da dosežete potrebno fleksibilnosti za hitre spremembe portfelja, kar je lahko ključno za ohranjanje njegove profitabilnosti. Poudarili smo, da impulzivno sprejemanje odločitev lahko škodi portfelju, ampak to ne pomeni, da hitre reakcije niso zaželene. Biti hiter v odločitvah lahko reši vaš portfelj, kar gledano širše, lahko pomeni rešitev vaših pokojninskih prihrankov ali sposobnosti investiranja v prihodnosti.

SPODBUDITE SE, DA BOSTE ZAČELI VARČEVATI

Da bi začeli nekaj početi, še posebej, ko govorimo o kreativnem, dolgoročnem dejanju, kot sta varčevanje in investiranje, se morate spodbuditi. Poleg tega boste na ta način ostali na dobri poti daljša obdobja. To, da si postavite prave motive in ste pošteni do sebe, lahko odloči o uspehu in neuspehu vašega prizadevanja. Še eno stvar je potrebno imeti v mislih – umetnost investiranja ne leži le na znanju, spremljanju novic in izračunu. Uspeh leži tudi v razvijanju in ohranjanju mehkih spretnosti in ena zelo pomembnih je motivacija. Vendar pa vam motivacija sama po sebi ne bo pomagala na poti k vašim ciljem. Prav tako morate ohranjati potrebno disciplino, da sledite ciljem, ki jih hočete doseči in se tudi pazljivo pripraviti na njih.


Morda se sliši nenavadno govoriti o motivaciji v kontekstu investicij. Vendar pa je potrebna vsaj določena količina živcev in potrpljenja, da razvijete spretnosti, ki so potrebne za ustvarjanje portfelja sredstev, pravzaprav da se ga zgradi, in čakanje, da se rezultati pojavijo. To pa je še ena stvar, ki jo je potrebno vzeti v obzir – v večini primerov rezultati portfeljev ne bodo takoj vidni. Kot smo prej omenili, cene sredstev nihajo in obstaja več dejavnikov, ki nanje vplivajo. Tako je nespametno pričakovati, da boste takoj obogateli. Investiranje ni dejanje, temveč proces, zato lahko traja več let, celo desetletij, da se želeni rezultati materializirajo.
To pa nas pripelje do naslednje točke. Če hoče investitor doseči rezultate, mora najprej postaviti cilje in narediti natančne načrte, kako jih bo dosegel. ''Sreča'', tudi če kdo verjame, da obstaja, ni nekaj, na kar bi računal profesionalni investitor. Poleg tega obstaja veliko drugih ljudi, ki zaupajo ''sreči'' glede svojih investicijskih odločitev. In nihče ne more zagotoviti, da ne bo to njihov ''srečni'' dan in ne vaš.
Verjetno zdaj bolj jasno vidite, kako zelo pomembno vlogo dejansko igrata potrpežljivost in motivacija v svetu investiranja. Z osredotočenostjo in sledenju pazljivo napisanemu načrtu korak za korakom in dan za dnem, vam vaša marljivost lahko prinese dobičke, h katerim stremite. Vendar pa načrtovanje in osredotočenost nista smernici, ki se jima zlahka sledi. Dejansko mnogo ljudi ne ustvari zelo dobrih načrtov ali pa jim manjka vztrajnost, da jih skozi čas izvršijo. To pa je eden glavnih razlogov za investicijski polom.
Vendar pa postavitev in sledenje ciljem ne pomeni zgolj ustvariti en velik življenjski cilj – na primer varčevanje za pokojnino ali zaščita svojih sredstev pred inflacijo -, ki mu boste sledili tekom svoje kariere investitorja. Načrt mora biti vedno razdeljen na manjše cilje, ki vodijo do večjih in morajo biti merljivi. Če ne boste postavili natančnih meril, po katerih boste merili rezultate svojih prizadevanj, bodo vaše investicije kot strel v temo. Vedno skušajte primerjati rezultate z želenim izidom, saj sta merjenje in primerjanje instrumenta, saj nudita pomembne povratne informacije za nadaljnje potrebne korake, ki jih boste morali narediti, da boste izboljšali ali popravili svoje načrte.


Merila so zelo pomembna za uspeh. Prav tako pa so zelo pomembne omejitve vaših investicijskih dejavnosti. Te morate vključiti v svoj načrt in morajo delovati kot protiutež izidom, ki jih pričakujete. To pomeni, da če opazite zelo dobičkonosno sredstvo, ki ponuja izjemno visoke donose, vas bodo omejitve, ki ste jih predhodno določili v vaši investiciji, ustavile ali vas opozorile na preinvestiranje. Poglejmo dejanski primer. Prej smo govorili o tržnih mehurčkih. Nobeno področje gospodarstva ni zaščiteno pred njimi, tako da vam investiranje izven stanovanjskega trga ne jamči, da ne boste sodelovali v nastajanju mehurčka. Zapomnite si, da vedno, ko mehurček nastaja, vam bodo netrajnostna sredstva prinašala visoke donose … vsaj nekaj časa. Vendar pa slej ko prej vsak tržni mehurček poči in investicije se po padcu cene sredstva pokažejo kot zapravljene. Tu vstopijo v igro investicijske omejitve.

Te omejitve naj bi vam preprečile, da vložite ves svoj denar ali velik del denarja v sredstvo, ki morda ni stabilno. Brez njih vas bo morda zvabilo v netrajnostne dejavnosti, ki lahko na dolgi rok povzročijo zelo negativne učinke na vaše načrte.

VZDRŽITE SE PANIKE

Kljub temu, da naj bi bilo globalno gospodarstvo v procesu obnavljanja, lahko različni dogodki igrajo ključno vlogo na razpoloženje tržnih udeležencev – tako na pozitiven kot negativen način. Spremembe politične moči v državi, škandali, povezani z velikimi korporacijami in celo meteorološke nepravilnosti lahko vplivajo na vrednost mnogo sredstev blagovne menjave. Vendar po navadi trenutni dogodki ne igrajo vloge pri določanju cen na dolgi rok. To je posledica tega, da igralci na trgu močno odreagirajo na novice.
Oglejmo si poseben primer Applovega nekdanjega glavnega izvršnega direktorja, Steva Jobsa. 11. oktobra leta 2011, ko je novica o njegovi smrti za rakom dosegla trg, so delnice podjetja skoraj takoj izgubile 5 % v Frankfurtu. Kljub temu pa ta tragični dogodek ni pomembneje vplival na ceno. Dejansko je bila cena tri leta kasneje 115,96 $ na delnico, kar pomeni povečanje za skoraj 130 %. Obstaja še veliko takšnih primerov, kot npr. atentat na predsednika Kennedyja ali Brexit (izstop UK iz EU), kot primer nedavnega političnega dogodka. Kot investitor morate spremljati novice, še posebej zaradi takšnih večjih dogodkov. Kljub temu pa skušajte ne skrbeti, saj je njihov vpliv ponavadi časovno omejen. Prav tako se že v naprej pripravite na morebitno večjo spremembo – kot smo že prej omenili, naredite vse, kar lahko, da razpršite svoj portfelj.

GLAVNE GROŽNJE

Res da se ponavadi tragedije v novicah ne izkažejo za večjo grožnjo za investitorjev portfelj, se pa včasih zgodi, da se negativni dogodki ne poležejo tako hitro. Finančni mehurčki so zelo dober primer, saj prav zaradi političnega odziva na njih, lahko njihov učinek na trg traja dolgo časa. Včasih se lahko politična kriza konča kot radikalna sprememba celotnega političnega sistema, kar definitivno močno vpliva na udeležence na trgu. Kako ukrepati, pa že veste – vaš portfelj mora biti razpršen. Se nadaljuje...

Vir: OneAcademy - LEVEL 1

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram