V času t.i. koronasituacije, koronakrize še kako pridejo prav znanje in informacije, ki bi jih morali imeti od nekdaj in to vsi. Iz preprostega razloga, da preživimo in ohranimo svoja podjetja v izrednih situacijah.
Pot raziskovanja in učenja preko izobraževanj v organizaciji kolegov iz vsega sveta, ki jih redno spremljam, in se nanašajo predvsem na področja finančnega opismenjevanja, me je pripeljala do reci in piši Švice, ki že od Velike Recesije v 30.letih prejšnjega stoletja uporablja tudi alternativno valuto WE, ki zanimivo ni na nobeni menjalnici.
Gospodarska kriza v 30.letih je namreč povzročila depresijo in banke niso več dajale nujno potrebnih posojil, ki so jih mala in srednje velika podjetja nujno potrebovala za svoje delovanje. Če so hoteli preživeti, so si morali pomagati sami, zato so ustanovili gospodarsko zadrugo z lastnim denarjem, za katerega pa niso zaračunavali obresti.
Danes - 80 let in več kriz pozneje - je WIR banka varuh največje vzporedne valute na svetu.
Ernst Bachmann je gostitelj gostišča v kraju Muggenbühl na obrobju Züricha in eden od približno 50.000 odjemalcev WE. "Pred 15 leti mi je UBS banka odpovedala hipoteko in imel sem težave z novo." Takrat mu je pomagala banka WIR - ampak ne v valuti WE, temveč v frankih. "Bilo je tako super, da sem še danes WIR stranka." Stranke WIR, ki jedo pri Bachmannu, lahko plačajo do polovice računa v WIR - z debetno kartico WIR. Velja naslednje: En frank WIR ustreza enemu švicarskemu franku. Vendar WIR denar ne plačuje obresti. Zato morajo udeleženci vedeti, kje ga lahko uporabljajo, če ga vzamejo. Podjetnik uspe s svojimi velikimi dobavitelji - včasih jih je treba nekoliko prepričati, a skoraj vedno uspe, ko jim pojasni situacijo.
Približno 800 milijonov frankov WE redno menjava roke - od obrtnikov do gostilničarjev in prek dobaviteljev do obrtnikov. Mala in srednje velika podjetja so to dopolnilno valuto ustvarila pred natanko 80 leti, ker so jim banke prenehale dajati denar, pojasnjuje direktor WIR Hervé Dubois.
Odločilen dejavnik uspeha zadruge je bil, da je hitro pridobila bančno licenco in lahko odobravala posojila: «Tako kot v vsakem drugem gospodarstvu so tudi v tem sistemu posojila motor. Vse druge organizacije niso mogle izdati svojih posojil. » Gerhard Rösl, ki je bil nekdaj odgovoren za vzporedne valute v Deutsche Bundesbank in zdaj profesor na Tehniški univerzi v Regensburgu, vidi še en razlog, zakaj WIR banka še danes obstaja in da je celo največja te vrste: «V tridesetih letih prejšnjega stoletja je bilo zagotovo osrednje pomanjkanje likvidnosti švicarskega franka, ki ga je bilo mogoče premagati z denarjem WE.< Za WIR-banko so torej ekonomsko dobri časi precej težki: «Za WIR-banko trenutno zagotovo ni enostavno, saj imamo v preteklosti razmere z nizko obrestno mero. Posojila WIR so manj privlačna, saj so posojila v švicarskem franku tudi zelo nizka. » Vendar je treba domnevati, da se bo to stanje še naprej razvijalo. Danes WIR banka svojo valuto vidi kot dodatek švicarskemu franku. Ustanovitelji pa so si prizadevali za sistemsko spremembo, v kateri bi boljši, pravičnejši WIR denar nadomestil frank.
Ekonomski zgodovinar Tobias Straumann potegne vzporednice z računalniško ustvarjeno valuto Bitcoin, ki je v zadnjih mesecih ustvarila naslove - in ena velika razlika: «Denar WE ima skupina ljudi, ki jo zelo dobro spremljamo. Obstajajo jasna merila za dostop. » Banka, ki jo je organizirala, je vedela, s kom ima opravka.
Pri Bitcoinu je vse popolnoma anonimno. Enako je, da je mogoče pokriti le del transakcij. "Ne morem si predstavljati, da bi denar Bitcoin ali WE kdaj v celoti nadomestil sistem, ki ga jamči država, s papirnim denarjem," nadaljuje Straumann.
Denar Bitcoin ali WE, pričakovanja glede dopolnilnih valut so danes velika, kot takrat. Toda njihovo preživetje je dolgoročno odvisno od resničnih koristi, ki jih ponujajo - za dobavitelje, obrtnike in najemodajalce.
Ta prispevek je prevod članka objavljenega leta 2014 na spletni strani https://www.srf.ch/news/wirtschaft/parallelwaehrung-wir-wird-80-jahre-alt, vendar je odlična osnova za razumevanje plačilnih oz. t.i. uporabnih kriptovalut. Izmed kriptovalut ali druge oblike digitalnih valut bo namreč preživela samo tista, ki bo uporabna pri čimvečjem številu trgovcev.
Podoben sistem ima Sardinija z dopolnilno valuto SARDEX. Tako kot WIR, tudi Sardex uporabljajo na otoku in omogoča vzdrževanje lokalne dejavnosti s spodbujanjem mreženja. Sardex, tako kot WIR, podjetjem omogočajo, da ohranijo svojo dejavnost, ne da bi trpeli zaradi pomanjkanja likvidnosti zaradi upočasnjevanja nacionalnega in evropskega gospodarstva, zato ne tvegajo, da bi se njihove dejavnosti v celoti ustavile. To je oblika zavarovanja njihovega dobička in s tem za lokalna delovna mesta.